Skip to content

111 Mulberry St

Newark, NJ 07102

Built 1988

Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block147
Lot46
QualifierC1412
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page5102

Building Details

Building Class35
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,481
Acreage1.86

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,000
40%
Improvement Value:$90,000
60%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,705+2.0%
2024$5,592-0.2%
2023$5,601-1.7%
2022$5,700+0.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 20200, Page 90690

Property Built

Built

Year Built: 1988