Skip to content

370-374 S 11th St

Newark, NJ 07103

Built 1942

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Feb 2, 2004

Property Information

Block1783
Lot52
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,715
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,500
20%
Improvement Value:$130,100
80%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,184+2.0%
2024$6,062-0.2%
2023$6,071-1.7%
2022$6,179+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5369, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1942