Skip to content

208-210 S 8th St

Newark, NJ 07103

Built 1927

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block1799
Lot47
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page46

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage8,274
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
36%
Improvement Value:$51,900
64%
Total Assessment$81,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,092+11.2%
2024$2,781-0.2%
2023$2,786-1.9%
2022$2,839+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1927