Skip to content

423 Central AveNewark, NJ 07107

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block1847
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
17%
Improvement Value:$201,200
83%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,268+2.0%
2024$9,085-0.2%
2023$9,100-14.2%
2022$10,610+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 12009, Page 2282

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 6132, Page 677

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 5048, Page 789