Skip to content

11 3rd St

Newark, NJ 07107

Built 1887
Vacant Land

Last Sale Price
$4,750
Last Sale Date
Apr 9, 2019

Property Information

Block1847
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$95-87.8%
2023$777-1.7%
2022$790+1.0%
2021$782+13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$4,750

To:

DeedBook 20190, Page 37573

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 4915, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1887