Skip to content

119 S 14th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 20, 2021

Property Information

Block1861
Lot14
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class47
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,263
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,800
6%
Improvement Value:$351,500
94%
Total Assessment$373,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,197+2.0%
2024$13,917+124.0%
2023$6,213-1.7%
2022$6,323+1.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft3,263DeedBook 20200, Page 91330Recorded9/18/2020

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 6110, Page 175

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5450, Page 572

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5353, Page 330

Property Sale

Sale
$9,000

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 5045, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1907