Skip to content

110- 9th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$130,100
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block1861
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,464
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
22%
Improvement Value:$60,800
78%
Total Assessment$77,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,955+2.0%
2024$2,897-0.2%
2023$2,903+12.9%
2017$2,571+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$130,100

To:

Sq Ft2,464DeedBook 20211, Page 35355

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 6210, Page 442

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5702, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1897