Skip to content

102 9th Ave

Newark, NJ 07107

Built 1897

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Oct 29, 2007

Property Information

Block1861
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,940
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
24%
Improvement Value:$52,600
76%
Total Assessment$69,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,643+2.0%
2024$2,591-0.2%
2023$2,595-1.7%
2022$2,641+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,940DeedBook 12097, Page 8097

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 6252, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1897