Skip to content

182 2nd StNewark, NJ 07107

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 12, 1996

Property Information

Block1911
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class45
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,172
Acreage81.6

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,300
12%
Improvement Value:$127,000
88%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,043+2.0%
2024$6,904-0.2%
2023$6,915-1.7%
2022$7,038+39.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910