Skip to content

193 N 6th St

Newark, NJ 07107

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 2012

Property Information

Block1916
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class43
Description2.5SFAL2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,650
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
12%
Improvement Value:$146,200
88%
Total Assessment$165,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,298+2.0%
2024$6,174-0.2%
2023$6,184-1.7%
2022$6,293+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 5110, Page 494

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4990, Page 629

Property Built

Built

Year Built: 1900