Skip to content

286 Park Ave

Newark, NJ 07107

Built 1895

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jan 28, 2002

Property Information

Block1929
Lot76
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page26

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,700
19%
Improvement Value:$57,100
81%
Total Assessment$70,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,693+2.0%
2024$2,639-0.2%
2023$2,644-1.7%
2022$2,690+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 5867, Page 263

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 5396, Page 755

Property Sale

Sale
$17,750
DeedBook 4573, Page 530

Property Built

Built

Year Built: 1895