Skip to content

179 N 9th St

Newark, NJ 07107

Built 1905

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 14, 2024

Property Information

Block1937
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,718
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,800
51%
Improvement Value:$29,600
49%
Total Assessment$60,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$2,297+6.8%
2019$2,150+3.5%
2018$2,078+4.0%
2017$1,999+6.7%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft3,718DeedBook 20240, Page 71132

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,268DeedBook 20240, Page 27222Recorded5/13/2024

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft2,268DeedBook 20240, Page 68278Recorded11/19/2024

Property Sale

Sale
$19,500
Sq Ft2,268DeedBook 20230, Page 54899Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$50,000

From:

To:

Sq Ft2,358DeedBook 12502, Page 3583Recorded6/30/2014

Property Sale

Sale
$550

From:

To:

Sq Ft2,358DeedBook 12502, Page 3575Recorded6/30/2014

Property Built

Built

Year Built: 1905