Skip to content

291-313 N 7th St

Newark, NJ 07107

Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block1935
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,200
2%
Improvement Value:$7,541,200
98%
Total Assessment$7,663,400

Sale
$0