Skip to content

166-168 N 11th St

Newark, NJ 07107

Built 1917

Last Sale Price
$29,500
Last Sale Date
Dec 15, 1980

Property Information

Block1939
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,554
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,700
19%
Improvement Value:$124,300
81%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,857+2.0%
2024$5,741-0.2%
2023$5,750-1.7%
2022$5,852+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$29,500

To:

Sq Ft2,554DeedBook 4704, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1917