Skip to content

339 N 7th St

Newark, NJ 07107

Built 1907

Last Sale Price
$28,000
Last Sale Date
Jul 13, 1977

Property Information

Block1935
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page19

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,747
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,300
17%
Improvement Value:$134,700
83%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,949+2.1%
2024$5,827-0.2%
2023$5,836-1.8%
2022$5,944+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$28,000

To:

Sq Ft2,747DeedBook 4574, Page 966

Property Built

Built

Year Built: 1907