Skip to content

466 4th Ave W

Newark, NJ 07107

Built 1920

Last Sale Date
Sep 23, 1986

Property Information

Block1939
Lot59
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page18

Building Details

Building Class43
Description3SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,758
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,500
17%
Improvement Value:$135,500
83%
Total Assessment$163,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,199+2.0%
2024$6,077-0.2%
2023$6,086-1.7%
2022$6,194+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920