Skip to content

321 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$203,000
Last Sale Date
Feb 29, 2012

Property Information

Block1984
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
57%
Improvement Value:$112,300
43%
Total Assessment$262,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,975+2.0%
2024$9,779-0.2%
2023$9,794-8.6%
2022$10,720+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$203,000

To:

DeedBook 12357, Page 1473

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 12003, Page 2332

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 6088, Page 507

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 5959, Page 88

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 4707, Page 604