Skip to content

309 Lafayette St

Newark, NJ 07105

Commercial

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Apr 20, 1977

Property Information

Block1984
Lot32
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,000
61%
Improvement Value:$95,300
39%
Total Assessment$245,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,329+2.0%
2024$9,145-0.2%
2023$9,160-8.0%
2022$9,960+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000

To:

DeedBook 4566, Page 835