Skip to content

132-134 Jackson St

Newark, NJ 07105

Built 1890

Last Sale Date
Feb 28, 2020

Property Information

Block1984
Lot42
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class43
Description2S.F.
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,714
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,100
37%
Improvement Value:$141,500
63%
Total Assessment$224,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,542+2.0%
2024$8,373-0.2%
2023$8,387-1.7%
2022$8,535+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5437, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1890