Skip to content

63-65 Monroe St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$2,000,000
Last Sale Date
Feb 26, 2021

Property Information

Block1989
Lot33
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page53

Building Details

Building Class10
Description4S.B.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage475
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$260,000
40%
Improvement Value:$390,000
60%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,227-33.9%
2024$51,752+122.4%
2023$23,270-1.7%
2022$23,682+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,000,000

To:

Sq Ft475DeedBook 20210, Page 28631