Skip to content

30 Merchant St

Newark, NJ 07105

Built 1877

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Feb 8, 2022

Property Information

Block1994
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page78

Building Details

Building Class16
Description2S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,500
42%
Improvement Value:$91,200
58%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,997+2.0%
2024$5,879-0.2%
2023$5,889-1.7%
2022$5,993+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000

To:

Sq Ft1,332DeedBook 20220, Page 18705

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4838, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1877