Skip to content

19 St Francis StNewark, NJ 07105

Built 1905
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2003

Property Information

Block2047
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class16
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,720
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,000
21%
Improvement Value:$247,000
79%
Total Assessment$314,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,941+2.0%
2024$11,706-0.2%
2023$11,725-1.7%
2022$11,932+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 4441, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1905