Skip to content

21-21- St Francis St

Newark, NJ 07105

Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 16, 2023

Property Information

Block2047
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page79

Building Details

Building Class---
Description3S.F.
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,000
32%
Improvement Value:$255,100
68%
Total Assessment$375,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,265+2.0%
2024$13,984-0.2%
2023$14,006-1.7%
2022$14,254+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 4550, Page 119