Skip to content

97 Kossuth St

Newark, NJ 07105

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 16, 2021

Property Information

Block2071
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class47
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage754
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
14%
Improvement Value:$382,600
86%
Total Assessment$446,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$2,375-50.2%
2023$4,768-1.7%
2022$4,853+1.0%
2021$4,803+1.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft754DeedBook 20200, Page 6173Recorded1/16/2020