Skip to content

151 Magazine St

Newark, NJ 07105

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 4, 2025

Property Information

Block2071
Lot30
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,200
39%
Improvement Value:$100,600
61%
Total Assessment$163,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,229+2.0%
2024$6,106-0.2%
2023$6,116-1.7%
2022$6,224+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$290,000

To:

DeedBook 6099, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1910