Skip to content

82 Rome St

Newark, NJ 07105

Built 1930

Last Sale Date
Oct 18, 2014

Property Information

Block2071
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page119

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,233
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,400
37%
Improvement Value:$120,300
63%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,964+2.1%
2024$6,822-0.2%
2023$6,833-1.8%
2022$6,959+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1930