Skip to content

35 Rose TerrNewark, NJ 07108

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2025

Property Information

Block2624
Lot17
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,591
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
18%
Improvement Value:$128,000
82%
Total Assessment$156,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,936+6.6%
2024$5,569-0.2%
2023$5,579-1.8%
2022$5,682+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,591DeedBook 20240, Page 32745Recorded6/7/2024

Property Built

Built

Year Built: 1930