Skip to content

39 Rose Terr

Newark, NJ 07108

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 17, 2000

Property Information

Block2624
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$28,100
19%
Improvement Value:$120,800
81%
Total Assessment$148,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,663+2.0%
2024$5,551-0.2%
2023$5,560-1.7%
2022$5,658+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925