Skip to content

46 Rose Terr

Newark, NJ 07108

Built 1925
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 7, 2018

Property Information

Block2625
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,524
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
18%
Improvement Value:$130,800
82%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047+2.0%
2024$5,928-0.2%
2023$5,937-1.7%
2022$6,042+1.0%
Property History
Foreclosures1

Foreclosure Case F-005509-25

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274

Property Built

Built

Year Built: 1925