Skip to content

97 Rose Terr

Newark, NJ 07108

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 24, 2024

Property Information

Block2624
Lot48
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page84

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,200
76%
Improvement Value:$9,500
24%
Total Assessment$39,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,510+2.0%
2024$1,480-0.2%
2023$1,482-1.7%
2022$1,509+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 20240, Page 18749Recorded4/3/2024

Property Sale

Sale
$9,025
DeedBook 12305, Page 5223