Skip to content

81-83 W Alpine St

Newark, NJ 07108

Built 2016

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block2678
Lot18
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,421
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,300
10%
Improvement Value:$216,000
90%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,139+2.0%
2024$8,958-0.2%
2023$8,978+974.0%
2018$836+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,421DeedBook 20220, Page 72184

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$44,444
DeedBook 5825, Page 296