Skip to content

92 Ridgewood Ave

Newark, NJ 07108

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2025

Property Information

Block2678
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,128
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,400
9%
Improvement Value:$215,100
91%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,956+2.0%
2024$8,779-0.2%
2023$8,794-1.7%
2022$8,949+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,678DeedBook 20200, Page 72192Recorded7/31/2020

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 12016, Page 8964

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$44,444
DeedBook 5825, Page 296

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook 5039, Page 36