Skip to content

80-90 Ridgewood Ave

Newark, NJ 07108

Public Property

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Feb 23, 1996

Property Information

Block2678
Lot26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$195,000
21%
Improvement Value:$732,400
79%
Total Assessment$927,400

Sale
$8,500

To:

DeedBook 4846, Page 420

Property Sale

SaleMulti
$8,500
DeedBook 4846, Page 420