Skip to content

183 Milford AveNewark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 6, 2012

Property Information

Block2699
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,264
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
17%
Improvement Value:$113,100
83%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,206+2.0%
2024$5,104-0.2%
2023$5,112-1.7%
2022$5,202+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 6068, Page 538

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5963, Page 724

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5689, Page 148

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5544, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1912