Skip to content

190-192 Johnson AveNewark, NJ 07108

Built 1915

Last Sale Date
Jul 3, 1996

Property Information

Block2699
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description2SB3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,498
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
17%
Improvement Value:$131,600
83%
Total Assessment$158,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,028+2.0%
2024$5,909-0.2%
2023$5,918-1.7%
2022$6,023+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4825, Page 685

Property Built

Built

Year Built: 1915