Skip to content

178-180 Johnson Ave

Newark, NJ 07108

Built 1901

Last Sale Date
Apr 2, 1970

Property Information

Block2699
Lot41
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page105

Building Details

Building Class43
Description2 SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,330
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
18%
Improvement Value:$109,400
82%
Total Assessment$133,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,566+2.2%
2024$4,466-0.2%
2023$4,474-1.9%
2022$4,562+1.2%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$16,500
DeedBook 4339, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1901