Skip to content

106 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1912

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jul 29, 2014

Property Information

Block3002
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,301
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,000
8%
Improvement Value:$153,200
92%
Total Assessment$166,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,321+2.0%
2024$6,196-0.2%
2023$6,206-1.7%
2022$6,316+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft3,301DeedBook 12510, Page 2591

Property Built

Built

Year Built: 1912