Skip to content

84 Treacy Ave

Newark, NJ 07108

Built 1917

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 23, 2025

Property Information

Block3002
Lot45
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,980
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,400
9%
Improvement Value:$135,200
91%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,401+2.1%
2024$5,290-0.2%
2023$5,299-1.8%
2022$5,397+1.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1917