Skip to content

900-902 S 16th

Newark, NJ 07108

Built 1883

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2004

Property Information

Block3011
Lot60
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page92

Building Details

Building Class43
Description2.5SF3UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,954
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,400
9%
Improvement Value:$148,300
91%
Total Assessment$162,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,187+2.0%
2024$6,065-0.2%
2023$6,075-1.7%
2022$6,183+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1883