Skip to content

147 Dewey StNewark, NJ 07112

Built 2023
Other Exempt

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block3061
Lot34
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class45
Description2SF3UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,409
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,700
6%
Improvement Value:$418,200
94%
Total Assessment$445,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$1,033-79.8%
2023$5,108-1.7%
2022$5,198+1.0%
2021$5,145+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft4,409DeedBook 20230, Page 59751

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft1,996DeedBook 20211, Page 34925Recorded11/10/2021

Property Sale

Sale
$55,000
Sq Ft1,996DeedBook 20200, Page 6953Recorded1/21/2020

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 20180, Page 707Recorded1/3/2018

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft1,996DeedBook 12457, Page 7021Recorded9/18/2013

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 6214, Page 234

Property Sale

Sale
$127,500
DeedBook 6060, Page 920

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5753, Page 4

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5682, Page 507

Property Sale

Sale
$13,000

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 5388, Page 581