Skip to content

160-162 Hobson StNewark, NJ 07112

Built 1923

Last Sale Date
Jul 15, 2015

Property Information

Block3061
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,372
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,000
17%
Improvement Value:$137,000
83%
Total Assessment$166,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,313+2.0%
2024$6,188-0.2%
2023$6,198-1.7%
2022$6,308+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$261,820
DeedBook 12101, Page 8203

Property Sale

Sale
$93,000
DeedBook 5516, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1923