Skip to content

146-148 Hobson St

Newark, NJ 07112

Built 1900

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Mar 24, 2017

Property Information

Block3061
Lot49
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page102

Building Details

Building Class16
Description2SF4UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,135
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
24%
Improvement Value:$94,300
76%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+2.0%
2024$4,656-0.2%
2023$4,664-1.7%
2022$4,746+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

To:

Sq Ft1,135DeedBook 20170, Page 29467

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5553, Page 249

Property Built

Built

Year Built: 1900