Skip to content

114-116 Leslie St

Newark, NJ 07112

Built 1897

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Mar 28, 2022

Property Information

Block3066
Lot28
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,400
23%
Improvement Value:$81,600
77%
Total Assessment$106,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,031+2.0%
2024$3,952-0.2%
2023$3,960+4.9%
2019$3,774+3.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$50,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 20220, Page 35485

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 12045, Page 7985

Property Built

Built

Year Built: 1897