Skip to content

174-176 Osborne Terr

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Mar 31, 2022

Property Information

Block3599
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,638
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
8%
Improvement Value:$312,200
92%
Total Assessment$338,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,873+2.0%
2024$12,619+62.3%
2023$7,774-1.7%
2022$7,912+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft4,638DeedBook 20220, Page 41277

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 6353, Page 953

Property Built

Built

Year Built: 1922