Skip to content

18 Yates Ave

Newark, NJ 07112

Built 1922

Last Sale Date
Feb 11, 2015

Property Information

Block3599
Lot10
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,885
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,300
11%
Improvement Value:$150,900
89%
Total Assessment$169,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,435+2.0%
2024$6,308-0.2%
2023$6,318-1.7%
2022$6,430+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1922