Skip to content

285-287 Seymour Ave

Newark, NJ 07112

Built 2006

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Aug 25, 2023

Property Information

Block3599
Lot6
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page110

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage5,956
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
7%
Improvement Value:$312,400
93%
Total Assessment$334,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,713+2.0%
2024$12,463-0.2%
2023$12,483-1.7%
2022$12,703+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft5,956DeedBook 20230, Page 51417

Property Sale

Sale
$269,900
DeedBook 12227, Page 8153

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 6401, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 6154, Page 712