Skip to content

31-33 Wolcott Terr

Newark, NJ 07112

Built 1927

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 18, 1999

Property Information

Block3621
Lot38
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page103

Building Details

Building Class43
Description2SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,824
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,800
14%
Improvement Value:$140,400
86%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,245+2.0%
2024$6,121-0.2%
2023$6,131-1.7%
2022$6,240+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft2,824DeedBook 5623, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1927