Skip to content

38 Evergreen AveNewark, NJ 07114

Built 2021
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 8, 2019

Property Information

Block3752
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,500
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,200
3%
Improvement Value:$392,800
97%
Total Assessment$406,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$493-1.7%
2022$502+1.0%
2021$496+1.8%
2020$487+3.7%
Property History
Sales5

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 12438, Page 4147

Property Sale

SaleMulti
$20,500
DeedBook 5476, Page 751

Property Sale

SaleMulti
$19,000
DeedBook 5321, Page 446

Property Sale

SaleMulti
$20,000
DeedBook 5174, Page 213

Property Sale

SaleMulti
$20,000