Skip to content

28 Hanford St

Newark, NJ 07114

Built 2022
Other Exempt

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Aug 11, 2022

Property Information

Block3752
Lot16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class47
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,753
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
4%
Improvement Value:$401,400
96%
Total Assessment$418,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$620-1.7%
2022$631+1.0%
2021$624+1.8%
2020$613+3.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$650,000

To:

Sq Ft3,753DeedBook 20220, Page 75912

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 12236, Page 6272

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 6245, Page 746

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 5657, Page 390