Skip to content

16-18 Hanford St

Newark, NJ 07114

Built 2006

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 25, 2013

Property Information

Block3752
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page118

Building Details

Building Class43
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,080
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,400
5%
Improvement Value:$331,200
95%
Total Assessment$348,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,257+2.0%
2024$12,996-0.2%
2023$13,017-1.7%
2022$13,247+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft4,080DeedBook 12456, Page 5034Recorded9/12/2013

Property Sale

Sale
$286,000
DeedBook 12216, Page 9815

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 6317, Page 355

Property Built

Built

Year Built: 2006